Přejít k obsahu

Nový web pro jazyk Vala

Jazyk Vala jsem objevil v roce 2020, když jsem hledal nějaký vhodný jazyk na tvorbu GTK aplikací podobný Javě. Už po prvních chvílích používání jsem byl z tohoto jazyka nadšený. Jeho skvělá integrace se systémem GObject zajišťuje pohodlné používání komponent knihoven GLib a GTK. Na rozdíl od jazyků jako C nebo Rust je zde GObject používán jako nativní typový systém.

I přes všechny jeho výhody ovšem jazyk není příliš populární. Jedním z důvodů je samozřejmě jeho závislost na GObjectu a tudíž i limitace pro použití jen v určitých projektech, nejčastěji aplikacích pro Linux. To ovšem není jediný důvod. Vala totiž ztrácí na popularitě i v projektu GNOME.

Prvním důvodem je určitě chybějící nebo alespoň pro začátečníky nepříliš jednoduchá dokumentace. A dokumentací teď nemyslím popis API, jako třeba Valadoc, ale spíše nějaký lidsky psaný manuál. Pro nováčky je tedy těžší s jazykem začít. Dalším z důvodů je malý počet vývojářů (konkrétně jeden, který projekt aktivně udržuje). Vývoj jazyka je tedy pomalý, opravy chyb trvají dlouho a nové funkce nepřibývají moc často. A potom nedostatek vývojářských nástrojů, které by programátorovi usnadnily práci. Ať už jde o linter nebo správce projektů / závislostí.

Jazyk tedy moc nových uživatelů nezískává a o ty současné postupně přichází. Při životě ho drží hlavně projekt elementary OS, který na Valu vsadil jako klíč ke svému úspěchu a nyní jsou v tomto jazyce napsány všechny jeho součásti. Dále pak určitě aplikace, které jsou v jazyce již napsány a jejichž vývojářům se nechce je přepisovat. A nakonec lidé, kteří mají jazyk rádi a dobrovolně u něj zůstávají. A právě tito lidé se rozhodli vzít situaci do vlastních rukou, postupně vše napravit a navrátit jazyku jeho bývalou popularitu.

Projektem, který z tohoto důvodu vznikl, je nová webová stránka jazyka společně s uživatelským manuálem. Pracovat na projektu začal už v březnu 2021 Nahuel Gomez Castro, ale větší zájem o něj se projevil až v dubnu 2022. Projektu se ujal Colin Kiama a, jak je vidět i na grafu aktivity, projekt se opravdu „rozjel“.

aktivita projektu

Do projektu přispěli i další lidé, jako např. Rajdeep Singha, Lorenz Wildberg, Darshak Parikh, Marki a já. Dále poté Ben Iofel a Princeton Ferro, kteří koupili domény.

Společně s projektem webové stránky jazyka začal Lorenz Wildberg pracovat také na uživatelském manuálu, který obsahuje i na kapitoly rozdělené návody, a podpoře jazyka v aplikaci Workbench od Sonnyho Pierse. Nováčci tedy nyní mají možnost jednoduše se jazyk naučit a vše si pohodlně vyzkoušet bez nutnosti instalace velkého množství nástrojů.

Cílem těchto kroků je přilákat k jazyku další uživatele, kteří by v něm vyvíjeli své aplikace a případně i přispívali do samotného jazyka.

Konečné oficiální vydání webu je naplánováno na 15. července. Na 22. července je naplánována přednáška na letošní konferenci GUADEC, kterou povede Princeton Ferro. Pokud jste se tedy na GUADEC ještě nezaregistrovali, nezapomeňte to udělat.