Přejít k obsahu

Refrén: Melodie pro lepší náladu

Dlouho před tím, než jsem přešel na Linux, jsem pro přehrávání hudby používal Winamp. Byl minimalistický a dělal přesně to, co dělat měl. Přehrával hudbu a skoro nic jiného nedělal. Nikdy jsem tedy neměl potřebu zkoušet něco nového. Byl pro mě dostatečný také proto, že jsem hudbu stejně moc neposlouchal, a když ano, jen jsem poklepal na tu jednu skladbu, kterou jsem si chtěl přehrát, ve správci souborů.

Později jsem se ale dozvěděl o hitu té doby, Spotify. Vypadalo vážně skvěle, můžete si přehrát cokoli chcete aniž byste to museli stahovat. Spotify má také oficiální linuxovou aplikaci takže jsem v jeho používání pokračoval i po přechodu na Linux.

Později jsem se ale z různých důvodů rozhodl se této proprietární aplikace zbavit a hledal jsem nějaké open source alternativy. V té době jsem již používal GNOME a chtěl jsem tedy přehrávač, který do GNOME zapadá.

Mé požadavky byly:

  1. Musí být open source.
  2. Musí vypadat jako aplikace pro GNOME a taky se tak chovat.
  3. Musí mít koncept podobný Spotify.

Máme více možností.

Rhythmbox je doslova nabitý funkcemi, ale vypadá hrozně. Koncept má celkem podobný tomu u Spotify, ale na jeho ošklivé rozhraní se každý den dívat nechci.

okno Rhythmboxu

Hudba GNOME vypadá (většinou) dobře a tak jak by aplikace pro GNOME měla. Koncept je podobný tomu u Spotify, ale chybí mu jedna, pro mě nejdůležitější, funkce, fronta. Co na Spotify miluji a miloval jsem i na Winampu byla právě fronta. Seznamy skladeb a třídění podle interpretů je sice dobrá věc, ale stále potřebuji frontu. Zřídkakdy si chci pustit celé album, radši si chci přidat do fronty přesně ty skladby, které chci zrovna poslouchat.

okno Hudby GNOME

Lollypop je pokročilejší než Hudba GNOME. Má také lépe navržené rozhraní, i přes to, že stále nepoužívá Libadwaitu. Má ale stejný problém jako Hudba GNOME. Chybí mu fronta.

okno Lollypopu

Hit posledního roku, Amberol, je prostě dokonalý, ale stále to není pro mě to pravé. Koncept má podobný tomu u Winampu. Jeho slogan říká vše, jenom „Přehrává hudbu, a nic víc“. Jeho vize je nebýt správcem hudební knihovny, ale to je proti mému požadavku číslo 3.

okno Amberolu

Jak můžete vidět, je velmi složité pro mě vybrat ten správný přehrávač. (Myslím, že jsem také trochu vybíravý.) A proto jsem se také rozhodl napsat si svůj vlastní. Chtěl bych vám tedy představit Refrén!

ikonka Refrénu
Refrén Melodie pro lepší náladu

Aplikace je však stále ve velmi rané fázi. V budoucnu ale nabídne:

Pokud vás projekt zaujal, můžete sledovat jeho vývoj na GitLabu, nebo se informovat o novinkách na mém Mastodonu nebo Twitteru.